Príbeh značky New Balance má korene v inovácii produktov založenej na legendárnom koncepte rovnováhy pripomínajúcej kuriu nôžku.
Výber viacerých environmentálne preferovaných vlákien a materiálov je jedným z najlepších a najrýchlejších spôsobov ako môžeme znížiť naše dopady na životné prostredie.
Náš Program obmedzených látok kontroluje chemikálie, ktoré používame, a je navrhnutý tak, aby chránil životné prostredie, zdravie pracovníkov a zdravie našich spotrebiteľov.
Obaly našich výrobkov sú navrhnuté s ohľadom na udržateľnosť životného prostredia.
Štandard zeleného listu New Balance
Štandard zeleného listu spoločnosti New Balance vyjadruje, že pri produkcii našej obuvi a odevov sú materiály uprednostňované na základe environmentálnych požiadaviek. Odevy spĺňajúce štandard zeleného listu New Balance obsahujú najmenej 50 % materiálov pochádzajúcich z environmentálne preferovaných zdrojov. V prípade obuvi, ktorá spĺňa štandard zeleného listu New Balance, najmenej 50 % materiálov zvršku pochádza z environmentálne preferovaných materiálov a aspoň jeden materiál medzipodošvy/podošvy využíva približne 3 % obsahu na báze bio alebo 5 % recyklovaného obsahu. Materiál označujeme za environmentálne preferovaný na základe jeho fyzikálnych vlastností (napr. recyklovaný polyester) alebo na základe udržateľnejších postupov pri jeho získavaní (napr. iniciatíva Better Cotton).
Podrobnosti o tom, akým spôsobom produkt spĺňa štandard zeleného listu, nájdete na štítku s inštrukciami k starostlivosti o odev, na visačke na obuvi alebo odeve alebo na stránke produktu na adrese newbalance.sk
POUŽÍVAME VIAC ENVIRONMENTÁLNE PREFEROVANÝCH MATERIÁLOV
Výber viacerých environmentálne preferovaných vlákien a materiálov je jedným z najlepších a najrýchlejších spôsobov, ako môžeme znížiť naše dopady na životné prostredie. Zameriavame sa na zmenu našich troch najpoužívanejších materiálov – polyesteru, kože a bavlny – na environmentálne preferované možnosti. Do roku 2025 je naším cieľom, aby všetka naša bavlna a koža boli z preferovaných zdrojov a aby 50 % z nášho polyesteru bolo zrecyklovaného.
Sme len na začiatku a uvedomujeme si, že to nestačí. Udržateľné materiály sa neustále vyvíjajú a my stále hľadáme nové odpovede a robíme vylepšené rozhodnutia. Radi by sme počuli váš názor. Prosím, pošlite nám odkaz a povedzte nám, čo by ste ešte u nás chceli vidieť alebo čo od nás ďalej ako od zodpovednej značky očakávate.
Recyklovaný polyester
Polyester je náš najpoužívanejší typ vlákna a je to neuveriteľne flexibilný a prispôsobivý materiál. Polyester sa však vyrába z fosílnych palív a vyžaduje si intenzívne spracovanie, aby sa stal materiálom, ktorý možno použiť na obuv a odevy. Recyklovaný polyester sa vyrába recykláciou plastového odpadu na nové vlákna a priadze. Používanie recyklovaného polyesteru znižuje našu závislosť od nových fosílnych palív, vyžaduje menej energie a vody a využíva plastový odpad, ktorý by inak v budúcnosti znečisťoval našu pôdu, vodu a vzduch. Tento prístup nerieši našu závislosť od polyesteru úplne, ale je prvým krokom, ktorý nás navedie na správnu cestu. Tento prechod urýchľujeme zameriavaním sa na polyesterové materiály, ktoré používame najčastejšie – niektoré z nich máte priamo na očiach a iné tvoria vnútorné výstelky a ďalšie skryté komponenty.
Organická bavlna
Bavlna patrí medzi naše tri najpoužívanejšie textílie – je to prírodné vlákno, ktoré sa využíva už tisíce rokov. Pestovanie bavlny však vyžaduje obrovské množstvo vody a chemikálií. Organická bavlna sa pestuje a spracováva podľa štandardov, ktoré sa vyhýbajú používaniu perzistentných toxických chemikálií a chránia tak zdravie miestnej pôdy a biodiverzitu. Je to lepšie pre životné prostredie aj farmárov. Organickú bavlnu považujeme za preferovaný materiál a naďalej v tomto smere zvažujeme naše ďalšie možnosti. Akákoľvek aktuálne používaná organická bavlna je certifikovaná podľa svetových noriem pre organické textílie (Global Organic Textile Standards – GOTS).
Preferovaná koža
Koža dokáže ponúknuť bezkonkurenčnú remeselnú akosť, pohodlie, kvalitu, strih a odolnosť, no výroba prírodnej kože môže mať významné dopady na životné prostredie naprieč celým dodávateľským reťazcom, od farmy až po garbiarne. Preferovanú kožu definujeme dvoma spôsobmi: Je to koža, ktorá pochádza z garbiarne s certifikáciou LWG Gold, alebo bezchrómová koža. Naším cieľom je, aby do roku 2025 100 % našej kože spĺňalo aspoň jedno z týchto dvoch kritérií. Okrem toho tiež skúmame a prototypujeme rôzne alternatívy kože.
LWG Gold: Skupina spracovateľov kože Leather Working Group (LWG) vykonáva audit a certifikáciu garbiarní na základe ich schopnosti preukázať environmentálne vhodné postupy vo všetkých oblastiach spracovania kože. Kožu v súčasnosti získavame predovšetkým z garbiarní s certifikáciou Silver (strieborná) a Gold (zlatá), pričom kožu z garbiarní s certifikáciou Gold považujeme za „preferovanú“. Viac informácií o Leather Working Group nájdete na adrese www.leatherworkinggroup.com.
Bezchrómová koža: Koža je obvykle vyčinená chemikáliou nazývanou Chróm III, ktorá sa môže pri likvidácii kože zmeniť a stať sa škodlivou pre ľudí aj životné prostredie. Bezchrómová koža využíva pri činení iné chemikálie, takže sa chróm z výrobného procesu vylučuje.
TENCELtm
Lyocell je vlákno vyrobené z drevnej buničiny, ktoré je alternatívou k bavlne. TENCELtm od spoločnosti Lenzing je lyocellové vlákno z drevenej buničiny z udržateľných zdrojov špeciálne vyrábané v procese s uzavretou slučkou, pri ktorom sa recykluje voda a opätovne používajú netoxické rozpúšťadlá. V porovnaní s bavlnou vyžaduje TENCEL pri výrobe menej energie a vody a nevyžaduje ani použitie pesticídov a insekticídov.
Okrem týchto kritérií všetka naša koža spĺňa aj naše širšie Zásady pre používanie živočíšnych materiálov, ktoré definujú naše požiadavky na zdroje živočíšnych materiálov, zaisťujú ochranu vhodných životných podmienok zvierat a nepoužívanie exotických koží v našich produktoch. Naše Zásady pre používanie živočíšnych materiálov nájdete v našej Príručke pre regulované látky (RMS)
Nadbytočné materiály
Jedným zo spôsobov, ako byť udržateľnejší, je aj používať nadbytočné materiály, ktoré už boli vyrobené. Nadbytočný materiál tvoria staršie nepoužité materiály, ktoré zostali z predchádzajúcej výroby – možno sme ich objednali priveľa alebo mohli mať nesprávnu farbu. Je mnoho dôvodov, ktoré môžu viesť k nadbytku materiálov. Pracujeme na minimalizovaní tvorby nových nadbytočných materiálov a zároveň hľadáme spôsoby, ako využiť nadbytočný materiál, ktorý už máme v rukách.
Preferované podrážky
Väčšina našich podrážkových materiálov je z EVA peny alebo gumy. EVA pena poskytuje bezkonkurenčné odpruženie, no primárna zložka EVA peny je ropným derivátom. Hoci podošvy z prírodného kaučuku a syntetickej gumy poskytujú trvanlivosť a trakciu, prírodný kaučuk je spájaný s odlesňovaním a syntetická guma sa získava z ropy.
EVA: Robíme malé zmeny, ktoré však vedú k veľkým pokrokom vo vzťahu k našim EVA materiálom. Vybrali sme naše najpoužívanejšie EVA zmesi a počínajúc topánkami uvedenými na trh v roku 2022 v nich nahrádzame zhruba 3 % obsahu penovou zmesou na báze cukrovej trstiny. Cukrová trstina je obnoviteľný zdroj, ktorý nám pomôže znížiť našu závislosť od ropy. Využívame len cukrovú trstinu, ktorá nekonkuruje miestnym potravinovým zdrojom. Zavedením tejto zdanlivo malej zmeny v našich najpoužívanejších zmesiach EVA peny uskutočňujeme obrovskú zmenu na úrovni celej značky. Tieto nové zmesi sme implementovali do viac ako 20 % obuvi, ktorú uvádzame na trh na jar 2022.
Guma: Do mnohých našich najpoužívanejších materiálov na podošvy spätne začleňujeme približne 5 % recyklovaného gumového odpadu počnúc obuvou uvedenou na trh v roku 2022. Táto malá zmena pomáha znížiť tok odpadu a redukovať našu závislosť od nových materiálov. Tieto nové formulácie sme implementovali do viac ako 14 % obuvi, ktorú uvádzame na trh na jar 2022.
PRIEMYSELNÁ SPOLUPRÁCA
Spoločnosť New Balance je hrdá na svoju spoluprácu s poprednými organizáciami v odevnom a obuvníckom priemysle pri zlepšovaní udržateľnosti produktov a preferovaných materiálov. Tieto vzťahy nám pomáhajú využívať spoločné nástroje, otvárať cesty k dôležitému výskumu a vytvárať príležitosti na budovanie spoločných riešení, ktoré môžu pomôcť zlepšiť podmienky v celom odvetví. Sme aktívnymi členmi týchto organizácií:
- Textile Exchange (TE)
- Outdoor Industry Association (OIA)
- Leather Working Group (LWG)
S našimi dodávateľmi tiež spolupracujeme na vývoji nových inovatívnych materiálov a hľadaní nových spôsobov využitia výrobného odpadu. Mnohí z dodávateľov našich materiálov už vytvorili uzavreté slučky aspoň v časti svojho výrobného procesu. Viac ako polovica našich strategických dodávateľov obuvi a odevov oznámila, že aspoň časť odpadu zo svojich predspotrebiteľských materiálov začleňuje späť do výroby nových materiálov priamo vo svojich vlastných zariadeniach alebo na blízkom mieste. Takmer 20 % z nich tvrdí, že reintegrujú väčšinu alebo celý svoj výrobný odpad. A takmer 40 % z nich ponúka program spätného odberu na uzavretie slučky medzi prvostupňovými a druhostupňovými dodávateľmi.
TRVÁCNOSŤ
Aktuálne spotrebné vzorce nie sú vo vzťahu k našej planéte a spoločnosti vyvážené. Mnohými spôsobmi sa snažíme prelomiť tento cyklus a zabrániť tomu, aby sa naše topánky a oblečenie dostávali na skládky. Zahŕňa to výrobu produktov, ktoré vydržia dlhšie, predstavovanie spôsobov, ako možno rozšíriť oblasť ich použitia, a opätovné použitie produktov, ktoré už nepotrebujete.
Starostlivosť: Prvým krokom je správna starostlivosť o vaše topánky, aby vydržali dlhšie a nachodili s vami mnoho kilometrov. Niekoľko odporúčaných tipov na čistenie nájdete tu. Spoločnosť New Balance sa tiež spojila so SneakersER, aby sme v našej predajni na Oxford Street v Londýne spolu vytvorili Sneaker Laundry.
Oprava: V Japonsku ponúka spoločnosť New Balance službu opravy obuvi, ktorá sa zameriava na bežné opravy prvkov, ako sú podošvy a výstelky po okrajoch. Služba je ponúkaná v Japonsku v rámci našich modelov zo série Made a ročne takto opravíme asi 3 500 – 4 000 topánok.
Vrátenie: Mnoho predajní New Balance odoberá mierne opotrebované topánky od našich zákazníkov a daruje použiteľné produkty miestnym organizáciám alebo iniciatíve Soles4Souls. V USA sú tieto programy zavedené približne v dvoch tretinách našich licencovaných obchodov.
Prostredníctvom týchto programov sa neustále učíme a pracujeme na niekoľkých vzrušujúcich nových plánoch, takže v budúcnosti toho od nás uvidíte ešte viac!
Program New Balance pre regulované látky (New Balance Restricted Substance Program) je navrhnutý tak, aby ochraňoval prostredie, v ktorom vyrábame naše produkty, zdravie pracovníkov týchto výrobných zariadení, zdravie našich zákazníkov a integritu našej značky. Vzťahuje sa na všetku obuv, odevy, doplnky a vybavenie, ktoré New Balance vyrába (v našich vlastných aj zmluvných výrobných zariadeniach), ako aj na všetky produkty vyrobené držiteľmi našej licencie.
NÁŠ PROGRAM POKRÝVA ŠTYRI ZÁKLADNÉ OBLASTI
- Príručka a audity pre regulované látky
- Školenie o produktovej chémii
- Certifikácia zoznamu regulovaných látok (RSL).
- Bezpečnosť produktu
Žiadna obuv New Balance neobsahuje polyvinylchlorid (PVC) a zakazujeme prítomnosť a/alebo používanie toluénu na materiáloch aj pri výrobe. Vyzývame tiež dodávateľov, aby nám proaktívne prinášali bezpečnejšie alternatívne materiály a chemikálie a implementovali programy neustáleho zlepšovania v oblasti chemickej bezpečnosti.
V centre nášho programu stojí Príručka New Balance pre regulované látky (Restricted Substances Manual – RSM) , ktorá umožňuje našim dodávateľom robiť bezpečnejšie a udržateľnejšie rozhodnutia v oblasti chémie. RSM niektoré chemikálie zakazuje, pre iné stanovuje limity a špecifikuje testovacie požiadavky a metódy, ktoré musia naši dodávatelia použiť, aby preukázali, že spĺňajú podmienky New Balance. Každoročne RSM aktualizujeme, aby sme zaistili, že materiály a metódy používané pri našej výrobe sú v súlade s najprísnejšími globálnymi požiadavkami (RSM Súhrn zmien). Príručka zahŕňa viac ako 380 chemikálií a pokrýva legislatívu a nariadenia vzťahujúce sa na USA, Európu, Japonsko, Čínu a ďalšie krajiny, ako aj Kalifornský návrh č. 65.
RSM je súčasťou dodávateľských zmlúv New Balance. Továrne a dodávatelia sú tiež povinní podpísať písomné potvrdenie o oboznámení sa s RSM a viesť si Informačný zoznam chemikálií (Chemical Information List – CIL) so súpisom chemikálií používaných v ich prevádzkach. Dodávatelia musia tiež predkladať produkty na pravidelné testovanie vykonávané laboratóriami tretích strán. Náš tím pre Produktovú chémiu tiež každoročne vykonáva audity vo vybraných výrobniach obuvi a u subdodávateľov, aby bol pri práci s chemikáliami zaistený súlad s RSM.
Ak sa zistí, že produkty obsahujú zakázanú látku, tím pre produktovú chémiu spolu s dodávateľmi identifikuje základnú príčinu tohto chemického zlyhania. Pred uvedením dotknutého produktu do predaja je nutné vykonať zmeny alebo výmeny.
Zoznam zakázaných látok vo výrobe ZHDC
V apríli 2013 sa spoločnosť New Balance pripojila k programu Nulové emisie škodlivých chemikálií (Zero Discharge of Hazardous Chemicals –ZDHC) – Roadmap to Zero,, ktorý je koalíciou popredných výrobcov a predajcov oblečenia a obuvi zaviazaných smerovať priemysel k nulovému vypúšťaniu najnebezpečnejších chemikálií v tomto odvetví. ZDHC predložilo plán, ktorý demonštruje spoločné úsilie organizácie a spôsob, akým členovia ZDHC zamýšľajú viesť odevný a obuvnícky priemysel k lepšiemu spravovaniu chemikálií.
Spoločnosť New Balance zohrala vedúcu úlohu v pomoci ZDHC pri vývoji Zoznamu regulovaných látok ZDHC (ZDHC MRSL) a Usmernení o zhode. Kým zoznam zakázaných látok New Balance je špecifický pre chémiu nachádzajúcu sa v konečnom produkte, ZDHC MRSL sa týka širšieho súboru chemikálií, ktoré môžu byť prítomné aj vo výrobnom prostredí. ZDHC MRSL je zoznam chemických látok, ktorých zámerné použitie v zariadeniach na spracovanie textilných materiálov a ozdobných prvkov na odevoch a obuvi je zakázané. ZDHC MRSL stanovuje prijateľné koncentračné limity pre látky v chemických prípravkoch používaných vo výrobných zariadeniach. Tieto limity sú navrhnuté tak, aby vylúčili možnosť úmyselného použitia uvedených látok. Cieľom ZDHC MRSL je korigovať prísun chemikálií k dodávateľom a odstraňovať nebezpečné látky z výrobného procesu.
ŠKOLENIE O PRODUKTOVEJ CHÉMII
Tím Produktovej chémie zahŕňa materiálových inžinierov pôsobiacich v Číne, Vietname a Indonézii. Tento tím pracuje na zlepšovaní procesov riadenia v oblasti chemickej a produktovej bezpečnosti u kľúčových dodávateľov obuvi a odevov v celej Ázii. V koordinácii s tímom Globálnej zhody (Global Compliance) poskytujú prvostupňovým dodávateľom školenia na témy súvisiace s látkami, ktoré New Balance reguluje a osvedčenými postupmi pri spravovaní chemikálií. Doterajšie školenia a workshopy zahŕňali prehľad celosvetových predpisov o obuvi, trendy v sťahovaní obuvi z obehu, prehľad bezpečnostných noriem a testovacích postupov pre detskú obuv a dôležitosť zavedenia interných kontrolných opatrení na obmedzenie alebo odstránenie regulovaných látok v produktoch a zníženie expozície pracovníkov.
Dodávatelia sú tiež vyzývaní, aby sa prihlásili na online školenie a plne porozumeli svojim povinnostiam vo vzťahu k požiadavkám na látky regulované spoločnosťou New Balance.
Certifikácia dodávateľa
V snahe posilniť vzťahy s dodávateľmi v súvislosti so spravovaním chemikálií a dodržiavaním obmedzovania regulovaných látok zaviedla spoločnosť New Balance certifikačný program RSL (Restricted Substance List). Dodávatelia s certifikáciou RSL dodržiavajú silné interné systémy spravovania chemikálií zamerané na predchádzanie problémom s materiálmi vo vzťahu k RSL. Certifikovaní dodávatelia sú kategorizovaní do skupín Zlatí, Strieborní a Bronzoví (Gold/Silver/Bronze). Dodávateľov auditujeme na základe stanovených kritérií vrátane záväzku vyššieho manažmentu, dokumentácie zásad a postupov týkajúcich sa dodržiavania RSL, spravovania chemikálií a rizikového manažmentu, spravovania surovín a kontroly výrobného procesu, viacnásobných kontrol dodávateľského reťazca a nápravných opatrení a plánov na zlepšenie výkonnosti.
Bezpečnosť produktu
Spoločnosť New Balance sa zaviazala zaistiť, aby naše produkty boli bezpečné a v súlade so zákonmi a nariadeniami na celom svete. Spoločnosť New Balance má rozsiahly program na overenie zhody produktov s bezpečnostnými normami. Dodávatelia musia poskytnúť produkty na laboratórne testovanie treťou stranou a absolvovať pravidelné školenia, ktoré zaistia ich neustále povedomie a súlad s príslušnými požiadavkami na bezpečnosť produktov.
Program produktovej bezpečnosti New Balance (New Balance Product Safety) zahŕňa súlad s americkým zákonom o zlepšovaní bezpečnosti spotrebiteľských výrobkov (CPSIA), ktorý vyžaduje, aby výrobcovia preukázali, že ich výrobky sú v súlade s platnými bezpečnostnými pravidlami, zákazmi alebo normami pomocou akreditovaných testovacích laboratórií tretích strán. Ak chcete vyhľadať certifikát zhody, navštívte, prosím, stránku www.NBCPSIA.com.
Primárny obal obuvi New Balance pozostáva z jednodielnej topánkovej krabice bez spojov, ktorú tvorí výklopné vrchné veko a krabicová základňa. Balenie vo vnútri škatule pozostáva z tenkého papiera, ktorý sa používa na oddelenie a ochranu topánok, a tiež materiálu na vypchávanie prstov kvôli ochrane špičky obuvi a zachovaniu kvality produktu.
Naše základné topánkové krabice sú vyrobené zo 100% recyklovanej lepenky, ktorá sa skladá z celulózy z prvotných aj opakovane použitých materiálov, a sú 100% recyklovateľné. Naše hromadné prepravné škatule sú taktiež vyrobené z celulózy z prvotných aj opakovane použitých materiálov s približne 44 % nových vlákien. Všetok atrament je na sójovej báze. Od roku 2018 sme zmenili hmotnosť našich obalových papierov z 28 g/m2 na 22 g/m2, čím sme znížili našu ročnú spotrebu papiera o 130 ton. Spoločnosť New Balance neprestáva hľadať príležitosti na elimináciu obalového odpadu z nášho dodávateľského reťazca a optimalizáciu obalových riešení.
Katalógy New Balance, ktoré sa používajú na marketing a priamy predaj spotrebiteľom v USA, sú taktiež vytlačené na 100-percentnom papieri s certifikátom FSC a SFI.*