Kde sa berie bolesť kolien po behu?
Bolesť kolien po behu môže mať rôzne príčiny. Môže byť dôsledkom preťaženia kolenného kĺbu, nedostatočnej prípravy na tréning (nikdy preto nezabúdajte na správnu rozcvičku), nesprávnej techniky behu alebo používania nevhodnej obuvi. Takáto bolesť sa môže prejaviť na vnútornej aj vonkajšej strane kolena. Ak sa už raz vyskytla, je vhodné ju neutralizovať pomocou mastí, náplastí alebo protizápalových liekov. Ak však pretrváva dlhší čas, možno budete musieť vyhľadať odborníka.
Z tohto článku sa dozviete:

Bolesť kolena počas behu alebo po ňom je častou skúsenosťou mnohých profesionálnych i amatérskych bežcov. Ak chcete zistiť, aké sú príčiny týchto bolestí a ako ich odstrániť a predchádzať im, oboznámte sa s našou príručkou.
Čo znamená bolesť kolena po behu? Aké sú jej príznaky?
Bolesť kolena v súvislosti s behaním je príznakom zranenia, ktoré je zvyčajne dôsledkom preťaženia kĺbov. Hneď na začiatku treba poznamenať, že by sa nemala zamieňať s takzvaným bežeckým kolenom, respektíve so syndrómom patelofemorálnej bolesti, ktorý sa môže prejaviť aj u nebežcov. Faktom však je, že bolesť kolena po behu, ak nie je správne liečená, môže viesť k vzniku tohto syndrómu.
Takáto bolesť sa môže vyskytnúť nielen po behu, ale aj počas neho, vrátane jeho samotného začiatku. Vždy sa oplatí venovať pozornosť bodu, v ktorom sa prejavuje, pretože súvisiace informácie sú potrebné pre správnu diagnózu. V tomto ohľade je dôležité aj miesto bolesti.
Bolesť vonkajšej časti kolena pri behu
Bolesť kolena počas behu, ktorá sa vyskytuje na jeho vonkajšej strane, zvyčajne súvisí s preťažením patelofemorálneho pásma. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí prekonávajú dlhé vzdialenosti a počas pohybu nesprávne ohýbajú kolenné kĺby. Charakteristické je, že takáto bolesť sa zvyčajne objavuje v rovnakom okamihu, t. j. po prekonaní určitej vzdialenosti.
Vnútorná bolesť kolena po behu
Bolesť kolena po behu na vnútornej strane zvyčajne súvisí s preťažením kolenného kĺbu. Môže to byť aj dôsledok:
- podráždenia alebo zápalu v kolennej oblasti;
- poranenia pately alebo menisku vrátane vykĺbenia;
- preťaženia časti kolena, ktorá je zodpovedná za jeho ohýbanie a narovnávanie;
- výskytu syndrómu poškodenia synoviálnej výstielky kĺbov, ktorý sa môže prejaviť napríklad po rýchlom behu alebo v dôsledku pomliaždenia kolena po páde na zem.
Aké príčiny môže mať bolesť kolena počas behu a po tréningu?
Bolesť kolena pri behu, podobne ako bolesť päty alebo svalov po behu, je často spôsobená nadmerným zaťažovaním a preťažením organizmu. Nepríjemné pocity sa môžu objaviť napríklad po mimoriadne dlhom alebo rýchlom behu, najmä ak boli nohy neustále v kontakte s tvrdým povrchom (asfalt, betón, dlažba) alebo s kameňmi vyčnievajúcimi zo zeme.
Bolesť kolena po behu môže vzniknúť aj v dôsledku používania nevhodnej obuvi. Bez ohľadu na to, ako často a ako dlho trénujete alebo v akom teréne beháte, oplatí sa vybaviť sa špeciálnou bežeckou obuvou. Najlepšie je vybrať si model s pohodlným a priedušným zvrškom zo sieťoviny, s tlmiacou penou, ktorá pohlcuje vibrácie vznikajúce pri kontakte nohy so zemou a zabezpečuje rekuperáciu energie, a s odolnou gumovou podrážkou.
Bolesť pod kolenom po behu môže byť aj dôsledkom nesprávnej techniky behu. Ide napríklad o:
- nevhodné kladenie chodidiel;
- príliš dlhý krok;
- nadmernú rotáciu bedrového kĺbu.
Chyby pri bežeckom tréningu môžu spôsobiť dodatočné zaťažovanie kĺbov a viesť k prílišnému tlaku na ne. To zvyšuje nielen riziko zranenia, ale aj pádu počas behu. Bolesť kolena pri behu môže byť spôsobená aj nedostatočnou samotnou prípravou na tréning. Nezabúdajte, že rozcvička je vždy potrebná, aby boli vaše svaly a kĺby pružnejšie. Na druhej strane, menej častými príčinami bolesti kolien sú anatomické chyby, ako napríklad plochá noha alebo nadmerná rotácia členka, ako aj svalová nerovnováha alebo kontraktúry väzov.
Športová podprsenka – prečo sa oplatí nosiť?
Ako sa lieči bolesť kolien po behu?
Ak sa bolesť kolena v jeho vnútornej alebo vonkajšej časti po behu objavila po prvý raz, môže byť spôsobená preťažením. V tejto situácii je vhodné prijať konzervatívne opatrenia zamerané na zmiernenie tlaku na končatinu a zároveň zmiernenie bolesti. Môžete použiť:
- špeciálnu masť alebo náplasti na kolená;
- lieky proti bolesti a protizápalové lieky.
Bezprostredne po behu je dobré držať nohu niekoľko minút nad srdcovou líniou. Okamžite tiež zoberte do úvahy možnosť, že na chvíľu prerušíte tréning, aby si koleno oddýchlo. Voľný čas môžete tráviť napríklad plávaním. Pri opätovnom vrátení sa k behu sa na začiatku zamerajte na posilnenie svalov.
Ak však bolesť kolena pretrváva počas behu a po tréningu aj napriek liekom, možno budete musieť navštíviť odborníka. Odporúča sa navštíviť ortopéda alebo fyzioterapeuta, ktorý na základe anamnézy a špecializovaných vyšetrení (palpácia, röntgen, ultrazvuk) stanoví vašu presnú diagnózu. Na odstránenie nepríjemných pocitov môže byť potrebné nielen užívanie predpísaných liekov, ale aj nosenie špeciálnej ortézy alebo stabilizátora, úprava fyzickej aktivity alebo úprava či zmena stravy.
Ako zabezpečiť, aby sa bolesť kolena pri behu neprejavovala?
Aby sa bolesť kolena po behu nestala každodennou nepríjemnosťou, ktorá by mohla ohroziť kontinuitu vášho tréningu, je vhodné jej správne predchádzať.
- Pred každým behom si naplánujte čas na rozcvičenie a strečing. Vaše kĺby a svaly sa vám za to poďakujú efektívnou prácou.
- Používajte správnu techniku behu a správnu obuv. Pri pohybe by ste mali dopadať na metatarzálne kosti, nie na prsty na nohách alebo na pätu. Ak neviete, aký typ chodidla máte (supinačné, neutrálne, pronačné), urobte si na kúsku papiera test mokrého chodidla.
- Intenzitu tréningov stupňujte. Nikdy nezačínajte s vyčerpávajúcimi behmi na dlhé vzdialenosti, najmä ak ste začínajúcim bežcom, pretože to môže ľahko viesť k zraneniu.
Aby ste sa uistili, že vás pri behu nebudú bolieť kolená, oplatí sa dbať aj na svalový tréning. Ak budú vaše svaly vhodne posilnené, pomôžu vám zmierniť tlak na kolená. Do tréningového plánu zaraďte napríklad drepy alebo výpady. Ideálne sú aj tzv. step-upy (pri ktorých si jednu nohu položíte na lavičku alebo stoličku a zdvíhate hmotnosť svojho tela; tento typ cvičenia sa môže vykonávať aj s prídavnou záťažou) a mŕtve ťahy na jednej nohe (pri ktorých sa trup ohne dopredu a jedna noha sa zdvihne ako v polohe lastovičky).
Športová podprsenka – prečo sa oplatí nosiť?
Vedecké štúdie
- Alexander J.L.N., Culvenor A.G., Johnson R. R.T. et al. Strategies to prevent and manage running-related knee injuries: a systematic review of randomised controlled trials. British Journal of Sports Medicine 2022, 56.
- Martinez-Cano J.P., Ramos-Rivera J.C., Gómez-García J. et al. Anterior knee pain in runners after a half-marathon race. Journal of Clinical Orthopaedics and Trauma 2021, 23.
- Salati U., Doody O., Munk P.L., Torreggiani W. Evaluation of Knee Pain in Athletes: A Radiologist's Perspective. Canadian Association of Radiologists Journal 2017, 68 (1).