Filozofia Run Your Way – každý môže behať ako chce
Stretli ste sa už s tvrdením, že beh nie je pre každého a že sa mu môžu venovať len ľudia s príslušnými predispozíciami? Alebo vás ovplyvnili nepriaznivé komentáre o vašom bežeckom štýle? Kampaň New Balance Run Your Way popiera všetky stereotypy o behu. Zistite, kým je pre nás bežec a prečo sa behať oplatí.
Z tohto článku sa dozviete:
Rýchly sprievodca
Rýchly sprievodca
Filozofia ""Run Your Way"" od New Balance propaguje beh ako aktivitu otvorenú pre všetkých bez ohľadu na štýl alebo úroveň zdatnosti. Beh je prezentovaný ako cesta k fyzickému aj duševnému zdraviu, nezávislá na veku alebo životnom štýle. Či už beháte krátko alebo dlho, profesionálne alebo len pre radosť, je dôležité nájsť vlastný štýl behu, ktorý je pre vás najpohodlnejší a najzábavnejší. Článok podporuje prístup k behu, ktorý je udržateľný a zábavný.Run Your Way - úplne nová definícia bežca....
V spoločnosti New Balance si dobre uvedomujeme, že fyzická aktivita je kľúčom k udržaniu fyzického a duševného zdravia. Preto vo veľkej miere propagujeme beh a náš prístup sa odráža v nami vytvorenej filozofii s názvom Run Your Way.
Choď si po svojom, bež vlastnou cestou – to sú heslá, ktorými sa riadi. Pre nás je bežec každý, kto behá. Nezáleží na forme ani spôsobe behu. Môže to byť:
- ranný niekoľkominútový beh;
- beh v teréne, napríklad na lesných alebo horských cestách;
- beh po schodoch namiesto pomalého stúpania po jednotlivých schodoch;
- beh v zhone do školy alebo na autobusovú zastávku;
- účasť na profesionálnych súťažiach, ako je maratón alebo polmaratón.
Musíte si uvedomiť, že behanie je pre každého. Pre nás ste bežcom, aj keď je vaša fyzická aktivita obmedzená na niekoľko desiatok minút behu za týždeň alebo mesiac. Dôležité je, aby ste to robili pre seba a mysleli na dosiahnutie konkrétnych cieľov. Nezáleží na vašom veku, pohlaví, potrebách, záujmoch ani množstve voľného času...
...ani na štýle behu
Nezabudnite, že jediný správny bežecký štýl je ten váš. Každý je iný, tak prečo by sme si mali vnucovať vopred určený spôsob behu? Máme predsa rôznorodé:
- návyky, zvyky a životný štýl, ktoré vyplývajú napríklad z výchovy v rodnom dome;
- charakterové vlastnosti a temperament;
- domáce alebo pracovné povinnosti - niektorí z nás pracujú len hodinu a iní niekoľko hodín denne; dôležitým aspektom je aj potreba zosúladiť prácu so starostlivosťou o deti alebo starších príbuzných;
- motivácia k fyzickej aktivite, ktorej úroveň je okrem iného výsledkom pracovného vyťaženia.
Je dôležité robiť to, čo vás baví. Ak si ceníte rodinný život nadovšetko a nechcete sa odlúčiť od svojho partnera a detí, môžete behať cestou do práce alebo domov. A keď sa budete hrať na počítači, myslite na to, aby ste raz za čas vyšli z domu, zabehali si, pozreli sa na oblohu a nadýchali sa čerstvého vzduchu.
Nevzdávajte sa toho, čo máte radi, a nerobte nič nasilu. Dlhodobý, vyčerpávajúci tréning môže byť úplne kontraproduktívny a viesť k poklesu motivácie. Behajte tak často, ako vám to vaša životná situácia dovolí. Vychutnajte si svoje obľúbené formy zábavy. Nezabúdajte však, že fyzická aktivita je pre vaše zdravie veľmi dôležitá.
Prečítajte si tiež: Som začiatočník – ako mám začať behať?
Prečo je beh dobrý?
Ak sa pýtate, prečo by ste mali behať, musíme zdôrazniť – beh je ideálny spôsob, ako zlepšiť stav svojho tela. Pohyb má priaznivý vplyv na fyzické aj duševné zdravie. Jeho účinky zahŕňajú:
- zníženie hladiny stresu – pri fyzickej aktivite v prírode sa môžete uvoľniť a prestať myslieť na každodenné problémy a výzvy;
- zníženie rizika vzniku depresie, ktorá môže v extrémnych prípadoch viesť až k smrti;
- zlepšenie funkcií mozgu – budete odolnejší voči stresu a pohotovejší;
- zlepšenie nálady a zvýšenie schopnosti koncentrácie;
- zníženie rizika kognitívnych porúch v dôsledku pokročilého veku;
- zníženie možnosti vzniku mnohých ochorení vrátane cukrovky, aterosklerózy a ischemickej choroby srdca.
Behaním môžete spáliť veľa kalórií, zoštíhliť svoju postavu a vybudovať si svalovú hmotu, ktorá sa vám bude hodiť v mnohých životných situáciách. Má tiež za následok zvýšenie energie a motivácie k činnosti.
Súvislosť medzi behom a vaším zdravím budete môcť vidieť z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Vaše telo vám to určite vráti – ak nie teraz, tak na staré kolená. Preto sa oplatí aspoň raz za niekoľko dní si zabehať. Je to skvelý spôsob, ako si nielen zlepšiť pohodu, ale aj nadviazať nové priateľstvá. Bežecká komunita je veľmi otvorené a priateľské prostredie, ktoré je ochotné vás podporiť, ak sa chystáte začať behať.
Ako začať behať?
Beh je dostupnou formou fyzickej aktivity pre každého. Môžete s ním začať kedykoľvek v živote – prekážkou nie je ani vek, ani hmotnosť či športová forma, a už vôbec nie počasie. Na to, aby ste sa cítili zdravo, stačí mať dobrý úmysel.
Nezabudnite, že behať môžete kdekoľvek – nezáleží na tom, v akej oblasti žijete, teda či ide o mesto alebo vidiek. Ideálnym miestom na ranný alebo popoludňajší beh, ako aj na intenzívny tréning môže byť:
- chodník na sídlisku;
- športové ihrisko;
- cestička v parku alebo v lese.
Obzvlášť očarujúce sú miesta, ktoré poskytujú krásny výhľad a dostatok priestoru. Príkladom sú chodníky pri vodných plochách alebo horské cesty.
Ak chcete začať pravidelne behať, stanovte si jasné a dosiahnuteľné ciele. Nenúťte sa do pohybu, ak máte pocit, že to nezvládnete. Je lepšie postupne zvyšovať dĺžku trás, než sa hneď pustiť do vyčerpávajúcich tréningov, ktoré vás môžu jednoducho odradiť. Pozorujte svoje telo, aby ste mohli presne určiť svoje schopnosti. To vám umožní prispôsobiť tréningové plány tomu, koľko toho zvládnete počas každého tréningu.
Začínajúci bežci môžu dosiahnuť najlepšie výsledky pri použití prerušovanej metódy. Ide o striedanie behu a chôdze, pričom dĺžka behu sa postupne zvyšuje na úkor chôdze. Frekvenciu a načasovanie tréningov si môžete určiť sami, ale odporúčame, aby jednotlivé behy trvali približne 30 minút, nie menej často ako každé dva dni. Nič sa nestane, ak väčšinu z trasy najprv prejdete pešo, a hneď nepobežíte. Počíta sa svedomitosť a vytrvalosť.
Príklad tréningového plánu pre začiatočníkov:
1 týždeň:
- Utorok: 5 x 2 minúty behu / 4 minúty rýchlej chôdze
- Štvrtok: 5 x 2 minúty behu / 4 minúty rýchlej chôdze
- Sobota: 5 x 2 minúty behu / 4 minúty rýchlej chôdze
- Nedeľa: 5 x 2 minúty behu / 4 minúty rýchlej chôdze
2 týždeň:
- Utorok: 5 x 3 minúty behu / 3 minúty rýchlej chôdze
- Štvrtok: 5 x 3 minúty behu / 3 minúty rýchlej chôdze
- Sobota: 5 x 3 minúty behu / 3 minúty rýchlej chôdze
- Nedeľa: 5 x 3 minúty behu / 3 minúty rýchlej chôdze
3 týždeň:
- Utorok: 4 x 5 minút behu / 2,5 minúty rýchlej chôdze
- Štvrtok: 4 x 5 minút behu / 2,5 minúty rýchlej chôdze
- Sobota: 4 x 5 minút behu / 2,5 minúty rýchlej chôdze
- Nedeľa: 4 x 5 minút behu / 2,5 minúty rýchlej chôdze
Beh pre začiatočníkov - aké vybavenie si vybrať?
Ak chcete začať behať, nemusíte investovať do drahého vybavenia. Na úvod budú stačiť kvalitné bežecké topánky, ako aj vhodné športové oblečenie. Pokiaľ ide o obuv, odporúčame modely New Balance vybavené:
- zvrškom z odolných syntetických materiálov;
- hrubou podrážkou, ktorá výborne tlmí nárazy;
- technológiou FuelCell - zabezpečujúcou obnovu energie a stabilitu chodidiel počas pohybu.
Pokiaľ ide o oblečenie, zíde sa vám termoaktívne tričko a šortky. Ak vás čaká tréning v náročnejších poveternostných podmienkach, oplatí sa kúpiť si navyše bundu a legíny.
Prečítajte si tiež: Aké oblečenie je potrebné na zimný beh?
Ak chcete udržať svojumotiváciu na správnej úrovni, stiahnite si do telefónu jednu z aplikácií pre bežcov. Príkladom môže byť Strava alebo RunKeeper. Umožnia vám nastaviť a sledovať tréningové ciele, mapovať bežecké trasy a zistiť, koľko kalórií ste pri behu spálili.
Run Your Way – filozofia pre každého bežca
Naša filozofia ukazuje, že beh je ideálnou voľnočasovou aktivitou pre každého. Ak máte správnu motiváciu, môžete ju ľahko zladiť s pracovným a rodinným životom. Beh je skvelý spôsob, ako si zvýšiť sebavedomie, zdôrazniť svoju individualitu a starať sa o svoje zdravie.
Run Your Way je dôkazom toho, že žiadny bežecký stereotyp nie je správny. Filozofia zdôrazňuje, že každý bežec je rovnako dôležitý, preto je potrebné sa o jeho potreby postarať v primeranej miere. Presne to je cieľom značky New Balance.
Vedecké štúdie
- 1. Duck-chul Lee, Angelique G. Brellenthin, Paul D. Thompson, Xuemei Sui, I-Min Lee, Carl J. Lavie, Running as a Key Lifestyle Medicine for Longevity, Progress in Cardiovascular Diseases, Volume 60, Issue 1, 2017, Pages 45-55, ISSN 0033-0620, https://doi.org/10.1016/j.pcad.2017.03.005.
- 2. Hespanhol Junior, L.C., Pillay, J.D., van Mechelen, W. et al. Meta-Analyses of the Effects of Habitual Running on Indices of Health in Physically Inactive Adults. Sports Med 45, 1455–1468 (2015). https://doi.org/10.1007/s40279-015-0359-y
- 3. Pietrantonio et al, Running to Health, Sports and Medicine, A Winning Combination: Implementing Physical Activity to Fight Against Chronic Diseases, , Int J Community Fam Med 2016, 1: 122 https://doi.org/10.15344/2456-3498/2016/122