Ako správne behať, aby ste nepociťovali nepríjemnú bolesť?
Bolesť päty alebo Achillovej šľachy po behu môže byť dôsledkom preťaženia tela, používania nevhodnej obuvi alebo chronických zranení. Takúto bolesť nemožno ignorovať, pretože môže viesť k vážnejším zdravotným problémom. Kedykoľvek takýto jav nastane, musíte reagovať rýchlo. Dôležitá je aj prevencia – potrebujete správnu techniku behu, topánky určené špeciálne pre bežcov a vyváženú stravu.
Z tohto článku sa dozviete:
- Efektívny beh – prečo by ste sa mali vyhýbať situáciám, ktoré spôsobujú bolesť?
- Čo môže spôsobiť bolesť členku alebo nôh po behu?
- Bolesť členku po behu
- Bolesť nôh po behu
- Bolesť päty po behu
- Bolesť svalov po behu
- Bolesť Achillovej šľachy po behu
- Ako neutralizovať bolesť nôh po behu?
- Čo robiť, aby ste predišli bolesti členkov alebo päty po behu?
Bolesť členku alebo päty po behu je nepríjemný jav, ktoré môže byť spôsobený napríklad nadmerným namáhaním nôh počas bežeckého tréningu alebo nesprávnym výberom obuvi. Stojí za to vedieť nielen to, ako sa s takouto bolesťou vysporiadať, ale predovšetkým, ako jej predchádzať. To sa dozviete z našej príručky.
Efektívny beh – prečo by ste sa mali vyhýbať situáciám, ktoré spôsobujú bolesť?
Bolesť vždy spôsobuje nepríjemné komplikácie, ktoré môžu mať závažné následky vo fyzickej aj duševnej sfére. Ak sa takáto bolesť vyskytne počas behu alebo po ňom, môže to viesť dokonca k nutnosti ukončenia tréningovej aktivity napríklad v dôsledku potreby vyliečiť zranenie a straty veľkého množstva času v dôsledku následnej rehabilitácie. Bolesť je tiež obrovský nepriateľ motivácie – ak sa prejaví, môže vyvolať demotiváciu a odradenie u trénujúcej osoby a znemožniť jej dosiahnutie predtým stanoveného cieľa. Takýmto cieľom môže byť napríklad zhodenie pár zbytočných kilogramov, vytvarovanie postavy alebo jednoducho zlepšenie vlastnej pohody.
Stojí za to vedieť, čo robiť, keď sa po behu objaví bolesť päty alebo Achillovej šľachy, a to aj z dôvodu možného rizika ďalších zdravotných komplikácií. Takúto bolesť nemožno ignorovať – ak pretrváva a vy budete pokračovať v cvičení a tréningoch, môže viesť k problémom s chrbticou alebo kĺbmi. Preto v prípade bolesti po behu vždy primerane reagujte.
Čo môže spôsobiť bolesť členku alebo nôh po behu?
Tento typ bolesti môže mať rôzne príčiny. Medzi tie, ktoré sa prejavujú pomerne často, patrí nesprávny výber obuvi. Keď trénujete beh, nielen profesionálne, ale aj amatérsky, potrebujete perfektne vašim nohám prispôsobenú, pohodlnú a odolnú obuv. Skvelou voľbou sú modely s tlmiacou penou, ktorá tlmí akékoľvek vibrácie, ako aj s podrážkou odolnou voči oderu a zvrškom s priedušnou sieťovinou. Takáto obuv pomôže predchádzať bolesti a zraneniam.
Bolesť členku po behu
Takáto bolesť môže naznačovať preťaženie členkových kĺbov, čo sa môže stať nielen počas samotného behu, ale aj počas rozcvičky. Môže tiež sprevádzať opakujúce sa poranenia chodidiel a naznačovať stresovú zlomeninu.
Bolesť nôh po behu
Boľavé nohy po behu môžu byť dôsledkom nadmernej únavy alebo preťaženia počas tréningu, ako aj z dehydratácie a porúch v činnosti čriev. To sa môže stávať obzvlášť často v horúcich dňoch.
Bolesť päty po behu
V prípade päty sa bolesť po behu môže vyskytnúť nielen v dôsledku nadmernej námahy alebo používania nesprávnej obuvi. Môže to byť tiež následok:
- chýb v štruktúre samotného chodidla;
- burzitídy, t. j. zápalu spojivového tkaniva, ktoré sa nachádza v miestach, kde sa svaly pohybujú po kostiach;
- kŕča alebo zápalu v oblasti Achillovej šľachy;
- poruchy arteriálneho obehu.
Bolesť svalov po behu
Aj v tomto prípade je najčastejšou príčinou svalové preťaženie alebo nesprávny výber obuvi. Bolesť svalov po behu môže byť spôsobená strečingom alebo dokonca natrhnutím svalu či šľachy, ako aj výskytom tzv. kompartment syndrómu. K takémuto syndrómu dochádza, keď sa tlak vo svalovom priestore nebezpečne zvyšuje, čím sa obmedzuje prietok krvi a kyslíka.
Bolesť Achillovej šľachy po behu
Bolesť achilovky pri behu alebo bezprostredne po tréningu môže byť spôsobená zápalom Achillovej šľachy, čo sa prejavuje v štruktúre spájajúcej lýtko s pätovou kosťou. Príznakom je stuhnutosť pociťovaná v tejto časti tela. Môže to byť dôsledkom nadmerného fyzického vypätia, najmä keď sa tempo behu zvýšilo príliš rýchlo.
Podvrtnutie členka - časté zranenie bežcov
Ako neutralizovať bolesť nôh po behu?
Predovšetkým – reagujte okamžite. Ak sa bolesť objavila náhle a je mimoriadne silná, možno sa budete musieť poradiť s lekárom. Navštívte špecialistu aj v prípade bolestí opakujúcich sa po každom tréningu.
V mnohých situáciách však môžete svoje problémy s týmto typom bolesti vyriešiť samoliečbou.
- Masírujte si časť nôh, kde pociťujete bolesť. To zlepší prietok krvi a pomôže rýchlejšie dodať potrebné živiny do buniek, čo často neutralizuje tento typ komplikácií. Masáž je účinná aj v prípade zápalu, pretože znižuje napätie napríklad vo svaloch.
- Priložte si teplý obklad na miesto, kde bolesť pociťujete. Teplo nielen zníži bolesť, ale aj urýchli regeneráciu organizmu.
- Ľahnite si s nohami hore a ležte v takejto polohe približne 15-30 minút. Táto poloha pomôže lepšie odvádzať krv a lymfu z preťažených končatín. Môžete tiež vyskúšať lymfodrenáž, ktorá bude stimulovať váš krvný obeh, zlepší odtok telesných tekutín z nôh a lýtok a umožní rýchlejšiu regeneráciu tkanív. Je užitočná pre zníženie opuchu.
V prípade bolesti členku alebo päty po behu môže pomôcť aj krátky kúpeľ v studenej vode. Vďaka nemu sa bunky rýchlejšie obnovia a tkanivá sa uvoľnia.
Čo robiť, aby ste predišli bolesti členkov alebo päty po behu?
Pre predchádzanie takémuto typu bolesti stojí za to vedieť, ako správne behať. Potrebné je preto ovládať správnu techniku behu a zároveň vedieť, ako má prebiehať správna príprava na každý tréning.
- Každý deň sa venujte strečingu, ktorý zlepší elasticitu vašich tkanív. Strečingu vždy musí predchádzať niekoľkominútové zahriatie svalov.
- Do svojho tréningového plánu zahrňte cvičenia na posilnenie svalov, čo ich pomôže chrániť pred zraneniami spôsobenými nadmernou námahou. Môže to byť napríklad beh do kopca alebo zdvíhanie závaží.
- Nezabudnite na rozcvičku pred každým tréningom, ktorá by mala trvať 5 až 10 minút. Zabráni bolestivosti vyplavovaním kyseliny mliečnej zo svalov.
- Svoje ciele vždy prispôsobte svojim schopnostiam. Netrénujte a príliš neunavujte svoje telo. Ak ste začínajúcim bežcom, postupne zvyšujte vzdialenosť maximálne o 5-10% týždenne.
Podvrtnutie členka - časté zranenie bežcov
Ideálnym spôsobom, ako behať rýchlejšie, aby ste sa nevystavovali bolesti, je výber správnej obuvi. V tomto ohľade musíte brať do úvahy napríklad to, či máte neutrálne alebo supinačné chodidlo. Okrem obuvi je dôležité aj pohodlné športové oblečenie, vrátane šortiek, ktoré vám poskytnú potrebnú priedušnosť počas horúcich dní, alebo legín, ktoré zabránia prechladnutiu nôh pri behu na jeseň alebo v zime. Nezabudnite tiež na správnu hydratáciu a vyváženú stravu.
Vedecké štúdie
- Arnold M., Moody A.L. Common Running Injuries: Evaluation and Management. American Family Physician 2018, 97 (8).
- Kozinc Z., Sarabon N. Common Running Overuse Injuries and Prevention. Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine 2017, 6 (2).
- Pelletier-Galarneau M., Martineau P., Gaudreault M., Pham X. Review of running injuries of the foot and ankle: clinical presentation and SPECT-CT imaging patterns. American Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging 2015, 5 (4).