Doprava a vrátenie zadarmoViac
Prihlásiť sa na odoberanie newsletteru

Ako priradiť ponožky k rôznym typom topánok?

Hoci ponožky možno niekto považuje za nepodstatný prvok šatníka, čoraz viac ľudí dbá na to, aby ladili s celým outfitom. Ako si teda môžeme byť istí, že pár, ktorý si vyberieme, vhodne zapadne do celku? Je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Ktoré to sú? Prečítajte si naše rady pri výbere pánskych i dámskych ponožiek k oblečeniu.

Ako si vybrať farbu ponožiek?

Pozrime sa teda na to, ako si vybrať farbu ponožiek. Pravidlá popísané nižšie možno považovať za všeobecné, ale mali by sme si ich vziať k srdcu pri obuvi, ako sú oxfordky, členkové topánky a čižmy alebo topánky typu derby. Na športové tenisky sa zameriame v ďalšej časti rád.

Ponožky farebne ladiace s nohavicami

Klasické pravidlo hovorí, že farba dámskych ako aj pánskych ponožiek by sa mala čo najviac približovať farbe nohavíc, ktoré si vyberieme. Takýto postup nám opticky predĺži nohu. Táto zásada sa týka najmä formálnych štylizácií – vhodne zvolené pánske ponožky k obleku zvýraznia elegantný vzhľad a vďaka nim bude celok jednoliaty a farebne zladený. Túto zásadu môžeme úspešne aplikovať aj pri menej formálnych outfitoch. Vzoru na ponožkách sa tu nemusíme vzdať, dôležité je, aby na ňom dominovala farba, ako na našich nohaviciach.

Ponožky farebne ladiace s topánkami

Táto rada sa vám zíde, keď budete na sebe mať svetlejšie nohavice, napríklad sivé. Potom by sa váš výber farieb ponožiek mal zhodovať s farbou topánok. Čo je dôležité – takýto výber farieb nohy opticky nepredĺži. Ak je tento aspekt pre vás dôležitý, vráťte sa k prvému pravidlu. Zistite, s čím zladiť červenú obuv.

Ponožky farebne ladiace s prvkami oblečenia

Ak sa chcete trochu vyblázniť a vzdialiť sa od klasiky a záleží vám, aby vo vašom stylingu prevládalo viac farieb a rozmanitosti, môžete sa rozhodnúť pre ponožky vo farbe iného prvku vášho stylingu. Napríklad, pánske ponožky môžu farebne ladiť s: kravatou, košeľou, vreckovkou alebo vzorom na saku. Takáto kombinácia bude tvoriť jednoliaty celok.

Toto pravidlo možno dodržiavať nielen pri dominantnej farbe ponožiek, ale aj pri jednej z farieb na nich prítomných, napr. moderné pánske ponožky v hráškovej zelenej sa vynikajúco hodia k zostave so zelenou kravatou.

Ponožky ako prvok kontrastu

Tu môžeme ísť nad rámec schémy a nesnažiť sa zladiť ponožky so zvyškom šatníka. Ponožky majú vyniknúť, a preto sú tu častou voľbou "bláznivé vzory" (https://newbalance.sk/ponozky_new_balance_las95233as3_viacfarebne). Takáto voľba bude menej vhodná k oficiálnym štylizáciám, no pri každodenných, ležérnych outfitoch sa môžeme vyblázniť. Štýlové pánske, ale aj dámske ponožky v kontrastných farbách sa stávajú výrazným prvkom celej štylizácie, ktorá bude priťahovať pozornosť.

Štruktúra a materiál ponožiek

Vždy by sme mali staviť na ponožky z tých najkvalitnejších materiálov >> https://newbalance.sk/damske/prislusenstvo/ponozky . Najlepšie je staviť na prírodné tkaniny, ktoré zabezpečia správnu cirkuláciu vzduchu. Aj materiál a štruktúru ponožiek vyberajte tak, aby ladili s materiálom nohavíc. Napríklad, keď nosíte vlnené nohavice k obleku, zvoľte vlnené ponožky, nie hrubé športové froté.

Dĺžka ponožiek

Dĺžka ponožiek pre ležérne štylizácie sa v posledných rokoch veľmi zmenila. K športovej obuvi môžeme nosiť krátke členkové ponožky, rovnako ako dlhé ponožky do polovice lýtok. Ženy aj muži, ktorí majú radi pouličnú módu, vyzerajú v takýchto štylizáciách rovnako dobre.

Iná situácia je v prípade pánskych ponožiek k obleku. Mali by byť tenké a čo najdlhšie. Odhaliť čo i len kúsok holej nohy sa považuje za faux pas. Preto pri formálnom stylingu zvoľte ponožky do polovice lýtok, dokonca až pod kolená. Nízke pánske ponožky sú, naopak, dobrým výberom ak chcete, aby túto časť vašej garderóby nebolo vidno. V takom prípade budú hlavnými vizuálnymi prvkami štylizácie topánky a nohavice. Okrem toho sú nízke ponožky skvelé na teplejšie dni, kedy nosíme kratšie nohavice.

Ponožky do tenisiek

Tenisky dobyli trh s obuvou! >> newbalance.sk/damske/obuv/klasicke. Ide o mimoriadne všestrannú obuv, ktorá sa hodí k bežnému a elegantnému ležérnemu štýlu. Aké pravidlá pri výbere ponožiek treba dodržiavať pri tomto type obuvi?

Tu máme väčšiu slobodu. Ako vieme – pri formálnom oblečení sú biele ponožky zakázané. Pri teniskách sa obmedzovať nemusíme. Biele ponožky s bielymi teniskami sú tou najlepšou kombináciou. V prípade bielych tenisiek si v podstate môžeme vybrať každú možnú farbu a vzor - aby ladili so zvyškom nášho štýlu.

Pri nosení tenisiek máme voľnosť aj pri výbere výšky ponožiek - vyzerajú skvele s členkovými, vyššími športovými ponožkami ako aj s ponožkami do polovice lýtok. Čo sa týka materiálu – mali by sme sa rozhodnúť pre bavlnené športové ponožky. Tu dobre poslúži klasický model od New Balance LAS33763WT.

Prečítajte si tiež: Dámske tenisky – ako ich nosiť? Vytvorte si styling s teniskami!

Kedy si ponožky neobúvať vôbec?

Tu je jasná odpoveď: sandále, šľapky či japonky. Aj muži by mali tento kúsok oblečenia vynechať, keď si chcú obuť mokasíny. Ak sa obávajú vzniku zaparenín chodidiel alebo hygieny, na trhu sú dostupné krátke ponožky, ktoré sú vhodné presne pre tento typ obuvi. Ponožky do mokasín zakrývajú iba časť chodidla a netrčia z topánok. Vďaka tomu si môžete zachovať minimalistický vzhľad štylizácie a zároveň sa tešiť pohodlím.

Podívejte se na pánské ponožky >> a dámské ponožky >>

Teraz viete, na čo sa zamerať pri výbere ponožiek. Neváhajte a vytvorte si vlastné štýly!