Doprava a vrátenie zadarmoViac
Prihlásiť sa na odoberanie newsletteru

Ako si vybrať správnu veľkosť topánok na beh?

Pri výbere bežeckej obuvi treba brať do úvahy veľa aspektov: tlmenie, umiestnenie chodidla, typ povrchu, na ktorom plánujeme behať a iné. Tiež nezabúdajme na rozmer. Vzhľadom na to, že bežecké topánky budú využívané úplne iným spôsobom ako tie, ktoré nosíme každý deň, aj ich rozmer sa bude líšiť od tých „každodenných“. Aká veľkosť topánok bude teda vhodná – menšia, väčšia? Odpoveď na túto otázku nájdete v ďalšej časti článku.

Ako si zmerať chodidlo?

Pri výbere správnej veľkosti topánok je najlepšie riadiť sa dĺžkou vložky. Ako si vybrať topánky so správnou dĺžkou vložky? Najprv je potrebné zmerať dĺžku chodidla. Dĺžku chodidla si môžete zmerať pomocou špeciálneho nástroja/meracej pásky – nájdete ich takmer v každom obchode s obuvou. Môžete to urobiť aj sami (domáca metóda sa môže hodiť napríklad v prípade nákupu bežeckých topánok cez internet).

Na domáce meranie potrebujete iba dva hárky papiera, fixku alebo ceruzku a meradlo. Stačí sa len postaviť oboma nohami na hárky papiera a označiť krajné body chodidla, t.j. spraviť čiaru na špičke najdlhšieho prsta a čiaru na päte (pri obryse zohľadnite aj členok nad pätou). Teraz už len zmerajte vzdialenosť medzi čiarami a hotovo!

Je dôležité vykonávať meranie v stoji, pretože chodidlá musia byť riadne zaťažené.

Výber veľkosti topánok na beh

Ako už bolo spomenuté, pri kúpe bežeckej obuvi je potrebné zvážiť veľa faktorov. V súvislosti s výberom veľkosti je najdôležitejšia vzdialenosť a povrch, teda aké vzdialenosti a v akých podmienkach budeme prekonávať. Okrem toho je dôležitá otázka, či to má byť súťažná alebo tréningová obuv. Aké pravidlá treba dodržiavať pri výbere veľkosti bežeckých topánok?

Zabudnite na ideálne sediace topánky. Tie vám neposkytnú dostatočný komfort pri behu. Vyberte si veľkosť, ktorá vám zaručí medzeru 0,5 cm až 1 cm medzi najdlhším prstom a špičkou topánky. Pamätajte tiež, že topánka vás nesmie na žiadnom mieste tlačiť, preto dodatočne dbajte na jej šírku.

Čím väčšiu vzdialenosť plánujete prekonať, tým väčšia by mala byť medzera. Keď máte v pláne behať po asfalte na vzdialenosť 5 km - bude stačiť 0,5 cm. Od 5 do 20 km - vzdialenosť by mala byť do 1 cm. Podobne je to v prípade maratónu - aj tu je vzdialenosť medzi najdlhším prstom a špičkou topánky asi 1 cm.

Na čo si dať pozor pri výbere topánok na beh po asfalte a v teréne?

Trochu iná situácia nastáva v prípade bežeckých topánok na beh do 5 km – topánka by mala správne sedieť. Ak má byť vzdialenosť väčšia – nad 5 km – postačí medzera 0,5 cm.

Beh v teréne sa riadi ešte inými zákonmi. Stojí za to vziať do úvahy skutočnosť, že počas behu sa môžu vyskytnúť úseky s klesaním kedy sa chodidlo začne kĺzať smerom k špičke topánky. Preto by vzdialenosť medzi najdlhším prstom a špičkou topánky mala byť do 1,5 cm - pri behu na vzdialenosť viac ako 20 km. Ak má byť vzdialenosť menšia, mala by medzera v topánke dosahovať 0,5-1 cm.

Prečo je medzera v topánke taká dôležitá?

Skrátka: ak pri výbere veľkosti topánok nezohľadníte správne potrebný voľný priestor, môžete sa zraniť.

Pri behu noha mierne opuchne – ide o prirodzený jav. Nesprávne zvolená obuv môže spôsobiť odreniny, pľuzgiere, otlaky alebo sčernanie a vypadnutie nechtu až zápal väzov chodidla.

Ak teda nechcete riešiť tieto neduhy, presne si zmerajte chodidlá, vezmite do úvahy podmienky, v ktorých budete behať a vzdialenosť, ktorú plánujete prekonať, a potom si vyberte bežecké topánky v správnej veľkosti, pričom nezabudnite ponechať správnu vzdialenosť medzi najdlhším prstom a špičkou topánky.

Tabuľky veľkostí

Je vhodné si uvedomiť, že veľkostné tabuľky jednotlivých výrobcov môžu byť odlišné. Po výbere by ste sa preto nemali nechať ovplyvniť veľkosťou bežeckých topánok. Vždy zvážte dĺžku vložky.

Objavte ponuku New Balance a vyberte si bežecké topánky v správnej veľkosti.

Na záver ešte jedna dôležitá poznámka: pamätajte, že dĺžka a veľkosť chodidla sú len jedným z faktorov, ktoré treba pri kúpe bežeckej obuvi zvážiť – je to len približné odporúčanie. To, či vám bude topánka sedieť, ovplyvňuje aj jej šírka, zvršok, materiál či tvar. Nerobte preto unáhlené rozhodnutia a ak je to možné, každý model topánok si dôkladne premerajte.