Doprava a vrátenie zadarmoViac
Prihlásiť sa na odoberanie newsletteru

Najlepšie bežecké topánky – čím sa vyznačujú?

Každá fyzická aktivita je zdraviu prospešná, no nie každá športová obuv bude vhodná v konkrétnych disciplínach. Beháte alebo plánujete začať svoje dobrodružstvo s behom? Bežecká obuv vám musí poskytnúť optimálne odpruženie, pohodlie a bezpečnosť.

Beh je šport s nízkym vstupným prahom. Na začiatok potrebujete... vlastne len dobré topánky! Vaše chodidlá potrebujú pevnú oporu, či už ste začiatočník alebo beháte už dlho. Preto by mala byť bežecká obuv kvalitná – je to produkt, na ktorom sa jednoducho neoplatí šetriť! Pevná tlmiaca podošva a správne konštruovaný textilný zvršok minimalizujú riziko zranenia.

Zistite viac, aké typy bežeckých topánok existujú a čím sa obuv v tejto kategórii vyznačuje.

bezecka obuv new balance

Rôzne druhy bežeckých topánok

Kategória bežeckých topánok je pomerne široká. Nájdete v nej topánky pre ľudí s rôznymi potrebami a preferenciami, zohľadňujúcimi okrem iného telesné parametre bežca (predovšetkým telesnú hmotnosť a typ chodidla) alebo typ terénu, na ktorom bude bežecký tréning prebiehať.

Pamätajte, že najlepšie bežecké topánky sú tie, ktoré sa dokonale hodia k vašim nohám, pokiaľ ide o veľkosť a potrebné odpruženie.

Bežecké topánky možno rozdeliť na:

  • Ľahkú bežeckú obuv z EVA peny alebo FuelCell – ide o najobľúbenejší typ bežeckých topánok, ktorý pozostáva z gumenej podrážky s modernou EVA penou. Sú ľahké, majú vysokú až veľmi vysokú úroveň odpruženia a sú pohodlné pre väčšinu bežcov. V tejto kategórii nájdete okrem iného topánky pre tri základné typy chodidiel: neutrálne, supinačné a nadpronačné (viac o nich nižšie).
  • Minimalistické topánky – sú topánky s minimálnym tlmením a minimálnou podporou, ktoré vám umožňujú behať na celom chodidle alebo jeho prednej časti. Sú určené hlavne pre tých, ktorí preferujú minimalistický štýl behu, teda čo najbližšie k behu naboso (bez topánok).
  • Asfaltová bežecká obuv - obuv určená na beh na tvrdých povrchoch ako je asfalt, betón alebo dlažba. Majú tvrdšiu a oderu odolnejšiu podrážku, ktorá je zvyčajne navyše hrubšia, aby bola zabezpečená čo najvyššia miera odpruženia.
  • Trailové bežecké topánky - sú topánky určené na beh na ťažkých a nerovných povrchoch, akými sú lesné a horské chodníky. Majú masívnejšiu podrážku a agresívnejší dezén, ktorý zvyšuje priľnavosť topánok k zemi a zaisťuje maximálnu bezpečnosť na nerovnom povrchu.
  • Bežecké topánky na krátke vzdialenosti (tzv. tretry) - sú topánky určené pre šprintérov a bežcov na krátke trate. Vyznačujú sa nižším stupňom amortizácie, no majú špeciálne konštruovanú podrážku, ktorá má umožniť dynamický štart a minimalizovať prípadné trenie, ktoré by spomaľovalo beh.
  • Bežecké topánky na dlhé trate - sú topánky určené pre bežcov, ktorí pravidelne behajú dlhšie trate (nad 10 km a polmaratóny a maratóny). Tento typ bežeckých topánok sa vyznačuje ľahkosťou (topánky by nemali dodatočne zaťažovať nohy bežca na dlhé trate) a maximálnym stupňom odpruženia, čo umožňuje znížiť dopad behu na telo a znížiť riziko zranenia.
undefined

Obuv pre neutrálne, supinačné a napronačné chodidlo

Každá ľudská noha je mierne odlišná, ale prevažnú väčšinu možno klasifikovať do jedného z troch typov: neutrálne, supinačné a nadpronačné.

O čo ide? O pronáciu, teda o stupeň rotácie chodidla dovnútra pri dopade na zem. Táto rotácia je nevyhnutná pre efektívne tlmenie nárazov. V prípade neutrálnej nohy máme ide o normálnu / štandardnú pronáciu. Supinačné a nadpronačné chodidlo sa otáčajú trochu iným spôsobom, a preto - vyžadujú iný typ a stupeň odpruženia.

Viac sa dozviete z článku: https://newbalance.sk/pronacia_a_supinacia_ktore_bezecke_topanky_si_vybrat

undefined

Supinačné chodidlo - bežecká obuv pre supinátorov

Supinačná noha pri dopade naráža na zem vonkajšou stranou päty a potom sa mierne stočí dovnútra. Obmedzený stupeň odpruženia znamená, že dolná časť chodidla prenáša silné otrasy a pri behu sa noha odráža z menších prstov a vonkajšej časti chodidla. Riziko zranení a úrazov je pomerne vysoké, preto je dôležitá pevná podpora v podobe vhodne zvolenej obuvi.

Vyberte si bežecké topánky New Balance vhodné pre supinujúce chodidlá.

undefined

Nadmerne pronujúce chodidlo – bežecká obuv pre pronátorov

Nadmerne pronujúce chodidlo pri dopade naráža na zem vonkajšou stranou päty a potom sa mierne stočí dovnútra. V tomto prípade sa zaťaženie prenáša na vnútornú hranu chodidla a pri odraze pracujú predovšetkým prvý a druhý prst chodidla. Nadmerne pronujúce chodidlo potrebuje dodatočné odpruženie vo vnútornej oblasti priehlavku.

Zistite, aké by mali byť bežecké topánky pri nadmernú pronujúcich chodidlách.

undefined

Vyberte si tie najlepšie bežecké topánky od New Balance

Značka New Balance už viac ako 80 rokov vyrába obuv pre fyzicky aktívnych ľudí. Vo firemnom e-shope značky nájdete široký výber bežeckých topánok pre mužov a ženy, ktoré boli navrhnuté s najvyššími štandardmi kvality a na základe výsledkov najnovších výskumov.

Všetky bežecké topánky sú vyrobené z moderných syntetických materiálov, odolných voči rozťahovaniu a mechanickému poškodeniu, poskytujúce pokožke nôh optimálnu ventiláciu a účinný odvod vlhkosti.

Za odpruženie a stabilizáciu chodidla v bežeckých topánkach New Balance sú zodpovedné podošvy vyrobené z inovatívnych pien, ako je EVA a systém FuelCell. Vo vybraných modeloch sme do podrážky dodatočne zabudovali vrstvu z uhlíkových vlákien (Energy Arc), ktorá maximalizuje návrat energie pri odraze.

Trailové bežecké topánky majú podrážku zakončenú unikátnou zmesou gumy s vynikajúcou priľnavosťou (Vibram® Megagrip) a ich zvršok je vyrobený z látky, ktorá zabraňuje absorpcii vlhkosti (Durable Water Repellency).

Bezkonkurenčný dizajn je... samozrejmosťou!

Prezrite si ponuku najlepších bežeckých topánok od New Balance.

Pridané autorom New Balance