Doprava a vrátenie zadarmoViac
Prihlásiť sa na odoberanie newsletteru

Športová spodná bielizeň nielen pre športovcov

Športová spodná bielizeň pre ženy aj mužov je nielen synonymom pohodlia a slobody, ale aj bezpečnosti – pre naše telo. Kým pre profesionálneho športovca je základom správne zvolená prvá vrstva oblečenia, pre tých, ktorí k športovým aktivitám pristupujú čisto rekreačne alebo sú len na začiatku svojej športovej cesty, nie je vždy prioritou. Prečo stojí športová spodná bielizeň za to? Má termo oblečenie a spodná bielizeň zmysel a kto by ich mal nosiť? Dozviete sa to v našom článku.

zena v zelenej sportovej podprsenke new balance

Výstroj športovca začína... spodnou bielizňou!

Spodná bielizeň priľne priamo k telu, preto je také dôležité, aby poskytovala dostatočný komfort a voľnosť pohybu. Počas tréningu, súťaží alebo aj počas turistiky v horách sa oplatí nosiť športovú spodnú bielizeň.

Čím sa vyznačuje športová spodná bielizeň? Nie je pri nej najdôležitejší samotný strih, ale typ a kvalita materiálu, z ktorého je vyrobená. V prvom rade si musíme dať pozor na látku a techniku jej šitia (nie, nezamieňať so strihom). Pri intenzívnom tréningu môže dochádzať k odieraniu, preto pri výbere spodnej bielizne zamerajte svoju pozornosť na jej konštrukciu – švy a lemy by mali byť ploché a guma nesmie tlačiť. Dokonca aj mierne vyčnievajúce prvky môžu spôsobiť nepríjemné pocity pri niektorých pohyboch.

Pozrite si našu ponuku športovej spodnej bielizne pre ženy a mužov.

Pri výbere športových boxeriek alebo nohavičiek by sme mali venovať veľkú pozornosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. Kým vonkajšia termoaktívna spodná bielizeň je vyrobená zo syntetických materiálov (viac sa o tom dozviete ďalej v článku), v prípade boxeriek alebo slipov by to mali byť prírodné materiály (napr. bavlna), ktoré umožňujú pokožke dýchať (t. j. neobmedzujú prístup vzduchu) a dostatočne absorbovať vlhkosť.

undefined

Športová podprsenka, teda nevyhnutnosť každej ženy

Športovú podprsenku by mala mať každá športujúca žena (amatérsky alebo profesionálne) bez ohľadu na veľkosť poprsia. Je základným prvkom ženského úboru, ktorý zaisťuje slobodu, pohodlie a predovšetkým zdravie.

Športová podprsenka zaručí dostatočnú oporu poprsia. Bežná podprsenka nedokáže udržať prsia na jednom mieste pri väčšom pohybe a na tom nám záleží najviac. Navyše, podprsenky na bežný deň nezvládajú odvádzať nadmerné množstvo potu.

Nedostatok svalov v tejto časti tela a skutočnosť, že prsia drží iba koža a väzivo ich robí zraniteľnými voči deformácii a ochabovaniu bez primeranej podpory počas intenzívneho pohybu a fyzickej námahy.

Na rozdiel od nohavičiek by športová podprsenka mala byť vyrobená zo syntetických materiálov, ktoré zabezpečia správny odvod vlhkosti a umožnia pokožke dýchať.

Preto sa oplatí a dokonca je potrebné kúpiť si správnu športovú podprsenku. Zaujímavou voľbou môže byť model New Balance WB23259JD, ktorý je vybavený špeciálnou technológiou odvodu vlhkosti a jeho pohodlné ramienka zaručujú dokonalé uchytenie a stabilizáciu poprsia.

undefined

Termobielizeň – prečo je taká dôležitá?

Vrchné oblečenie (mikina, bunda) nás zahreje a ochráni pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Ide o veľmi dôležitý prvok oblečenia nielen pre športovca, najmä keď je vonku nízka teplota, fúka vietor alebo prší či sneží. Nemenej dôležitá ako vrchné oblečenie je však vrstva, ktorá priľne priamo k našej pokožke. Touto vrstvou by mala byť termoaktívna spodná bielizeň. Prečo?

Je zodpovedná za termoreguláciu nášho tela a mala by byť prispôsobená intenzite fyzickej námahy. Špeciálne vlákna, z ktorých je vyrobená, správne odvádzajú pot z materiálu a navyše eliminujú nepríjemný zápach. V prípade cvičenia v nízkych teplotách je odvod vlhkosti mimoriadne dôležitý, pretože vlhkosť ovplyvňuje ochladzovanie organizmu.

Pri výbere správnej termoaktívnej bielizne je potrebné brať ohľad na vhodný strih (zle priliehajúca k telu svoju úlohu nesplní dobre). Pri jej nosení by sme mali mať pocit „druhej kože“, dokonale prispôsobenej našej postave.

Úroveň aktivity je tiež mimoriadne dôležitá. Ak plánujete intenzívne trénovať, vyberte si spodnú bielizeň s ľahším úpletom, aby lepšie odvádzala pot. Na menej náročné aktivity, napríklad na prechádzku, by ste si mali zvoliť spodnú bielizeň s hustejším úpletom, pretože vtedy sa potíte menej.

Termoaktívna spodná bielizeň je vyrobená zo syntetických materiálov, ktoré neabsorbujú vlhkosť a sú antialergické. Spôsob šitia nedráždi pokožku a bakteriostatické vlákna zabraňujú tvorbe baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach.

Vďaka nej si udržiavame správnu telesnú teplotu a nehrozí nám nachladnutie z vetra, ktoré nás môže postihnúť, keď máme na sebe premočené alebo prepotené oblečenie.

Športová spodná bielizeň, vrátane termoaktívnej, je nevyhnutnosťou pre každého – nielen pre športovcov. Nezabúdajte na to pri vytváraní vášho bežeckého, fitness či iného typu športového outfitu.

Pridané autorom New Balance